Włóczki FIBERRO

Marka Fiberro powstała z potrzeby serca, jako wynik mojej wieloletniej pasji drutowej i szydełkowej. Dlatego bardzo starannie wybierałam włóczki, które chcę mieć w swojej ofercie, zwracając uwagę przede wszystkim na ich jakość, odpowiedni skład i miękkość. Moje włóczki wyprodukowane są w Unii Europejskiej i wykonane są z wełny superwash, która nadaje się do prania w pralce. Sprzedaję takie włóczki, z jakich sama lubię dziergać 🙂

Istnieje możliwość zafarbowania dowolnego koloru spośród Standardów i Unikatów na dowolnej bazie.
Większość włóczek została sfotografowana na bazie White Sock, ale staram się uzupełniać zdjęcia prezentujące efekty kolorystyczne na wszystkich standardowych bazach.

Obecnie oferuję 4 bazowe włóczki:

Natural Sock
Skład: 75% wełna superwash, 25% nylon
420 m/100 g
Podstawowa baza w sklepie – wytrzymała, dobrze przyjmująca barwniki i bardziej miękka niż White Sock. Włóczka 4 ply złożona z 4 nitek skręconych razem, przeznaczona na skarpety, jednak nadaje się do dziergania dowolnych dzianin – chust, szali, czapek, rękawiczek, sweterków i kardiganów. Włóczka nie jest polecana na wyroby dla małych dzieci oraz osób o bardzo wrażliwej i alergicznej skórze, ponieważ może być dla nich zbyt szorstka. Dobrze się nosi, dobrze się blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka przed skręceniem w nić nie jest poddawana dodatkowej obróbce chemicznej mającej na celu jej wybielenie, więc jej odcień można opisać jako kremowy lub kość słoniową – jest jasna ale nie biała, a jej ciepły odcień jest charakterystyczny dla naturalnej owczej wełny. Włóczka ma certyfikat Oeko-Tex® Standard 100.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 45 zł za motek

Merino 230 – Worsted
Skład: 100% wełna merino superwash
230 m / 100 g
Miękka i delikatna włóczka 7 ply skręcona z siedmiu nitek wyprodukowanych z wełny owiec merynosowych w naturalnym odcieniu kremowym. Jest to najgrubsza baza dostępna w sklepie, przeznaczona na druty 4-5 mm, więc robótek z niej wykonywanych szybko przybywa. Bardzo dobrze się nosi i blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka nadaje się na wyroby dla starszych dzieci oraz osób wrażliwych, ponieważ nie powinna „podgryzać”. Nie jest jednak polecana do noszenia na gołą skórę dla alergików oraz bardzo małych dzieci – zwłaszcza noworodków i niemowląt, nadaje się jednak na kocyki oraz okrycia wierzchnie dla nich.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 55 zł za motek.

Merino 400 – Fingering
Skład: 100% wełna merino superwash
400 m / 100 g
Miękka włóczka 7 ply skręcona z siedmiu nitek o uniwersalnej grubości, która nadaje się na dowolne dzianiny. Włóczka wykonana jest z wełny merynosów znanej ze swojej wyjątkowej delikatności oraz niezwykłych właściwości termicznych. Bardzo dobrze się nosi i blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka nadaje się na wyroby dla starszych dzieci oraz osób wrażliwych, ponieważ nie powinna „podgryzać”. Nie jest jednak polecana do noszenia na gołą skórę dla alergików oraz bardzo małych dzieci – zwłaszcza noworodków i niemowląt, nadaje się jednak na kocyki i pledy oraz wierzchnie okrycia dla nich.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 55 zł za motek.

Merino 700 – Lace
Skład: 100% wełna merino superwash
700 m / 100 g
Cienka i zwiewna włóczka 4 ply skręcona z czterech nitek, która nadaje się przede wszystkim na delikatne, ażurowe chusty i szale. Włóczka wykonana jest z wełny merynosów znanej ze swojej wyjątkowej delikatności oraz niezwykłych właściwości termicznych, więc nawet w cienkiej dzianinie będzie dobrze grzała i nie pozwoli zmarznąć w chłodniejsze dni. Bardzo dobrze się nosi i blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka nadaje się na wyroby dla starszych dzieci oraz osób wrażliwych, ponieważ nie powinna „podgryzać”. Nie jest jednak polecana do noszenia na gołą skórę dla alergików oraz bardzo małych dzieci – zwłaszcza noworodków i niemowląt, nadaje się jednak na kocyki i pledy oraz wierzchnie okrycia dla nich.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 65 zł za motek.

WYCOFANE BAZY:

White Sock
Skład: 75% wełna superwash, 25% nylon
420 m/100 g
Trwała włóczka 4 ply złożona z 4 nitek skręconych razem. Przeznaczona na skarpety, chociaż oczywiście można dziergać z niej także inne dzianiny – szale, chusty, czapki, rękawiczki, sweterki i kardigany. Dobrze się nosi, dobrze się blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka przed farbowaniem ma kolor biały, a mocny skręt zwiększa jej wytrzymałość mechaniczną. Jest dość szorstka i zdarzają się w niej pojedyncze grubsze włosy, więc może być zbyt szorstka dla osób o wrażliwej skórze, nie nadaje się na wyroby dla dzieci i alergików.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 49 zł za motek.

W dziale Jedynaki zdarzają się niekiedy nietypowe, jednorazowe bazy poza wymienionymi powyżej, jednak ich parametry i skład są zawsze dokładnie zaprezentowane w opisie poszczególnych produktów.

Krótki przewodnik po rodzajach farbowania Fiberro:

 • Standardy
  Jednolite kolory, które uzyskują bardzo wysoką powtarzalność między poszczególnymi partiami. Decydując się na zakup na raz kilku motków farbowanych tonalnie na tej samej bazie istnieje  szansa, że naprzemienne dzierganie z dwóch motków jednocześnie nie będzie konieczne, bo kolory poszczególnych nitek będą tak podobne do siebie. Niestety nie mogę zagwarantować, że kolor będzie równie zgodny przy zakupie pojedynczych motków z różnych farbowań. Standardy farbowane są na zamówienie.
 • Unikaty
  Kolory powstające na skutek mieszania różnych kolorów lub selektywnego farbowania, powtarzalność między partiami, a nawet poszczególnymi motkami jest niewielka, ale wszystkie warianty danego koloru są do siebie podobne. Każdy motek tego typu jest inny, ponieważ interakcje między barwnikami zawsze przebiegają nieco inaczej. Dziergając większy projekt, np. sweter, z tego typu kolorów konieczne jest zmienianie nitki co kilka rzędów, by uniknąć wyraźnego podziału wizualnego w miejscach łączenia motków. Istnieje dość duża szansa, że w motkach mogą pojawić się jasne lub nawet białe fragmenty. Unikaty farbowane są na zamówienie i dostępne są w stałej ofercie podobnie jak Standardy.
 • Jedynaki – OOAK
  Kolory jedyne w swoim rodzaju i zupełnie wyjątkowe, dostępne pojedynczo lub w partiach pochodzących z jednego farbowania. Zazwyczaj są to efekty moich farbiarskich poszukiwań, eksperymentów i testów. Kupując taki motek możecie mieć pewność, że nikt inny nie będzie miał takiego samego 🙂 Jedynaki dostępne są od ręki i gdy zostaną sprzedane zazwyczaj nie ma szans na ich powtórzenie.

 

Krótki przewodnik po dostępnych grubościach włóczki:

 • Lace – powyżej 500 m / 100 g
  Włóczka idealna na bardzo delikatne, zwiewne chusty, szale, a także na sweterki i bluzeczki dla wytrwałych
 • Fingering/Sock – ok. 400 m / 100 g
  Najbardziej uniwersalna grubość, nadająca się na wszelakie dzianiny, zazwyczaj wykorzystywana do dziergania np.: skarpet, swetrów, kardiganów, szali, chust, czapek, rękawiczek.
 • Worsted – ok. 200 m / 100 g
  Włóczka wykorzystywana przede wszystkim przy większych projektach, najczęściej w swetrach, kardiganach, kamizelkach, pledach, poduszkach i innych dekoracjach, nadaje się także na zimowe dzianiny takiej jak szale, czapki, otulacze, czy poncho

 

Na koniec warto jeszcze sprawdzić jak prać i pielęgnować włóczki Fiberro 🙂 

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz