Opublikowano:

Włóczka tonalna i cieniowana – czym to się różni?

Farbowanie tonalne i farbowanie cieniowane to sposób, by w z jednego koloru w dzianinie i w gotowej dzianinie uzyskać zupełnie różne rezultaty!

Różnicę pomiędzy tymi farbowaniami doskonale pokazuje tytułowe zdjęcie – pierwszy motek jest cieniowany, drugi, umiejscowiony z tyłu tonalny. Chyba już z grubsza wiadomo w czym rzecz, prawda? Ale na wszelki wypadek poniżej wszystkie szczegóły 🙂

Włóczka cieniowana ma duże różnice pomiędzy intensywnością odcieni w motku – od intensywnych plam koloru aż po niemal białe przejaśnienia.W robótce daje to bardziej zróżnicowany i trójwymiarowy efekt, dziania jest bardziej plastyczna i interesująca wizualnie, jednak trudniej jest ją łączyć z innymi kolorami, zwłaszcza jednolitymi kolorami fabrycznymi. To sposób farbowania idealny dla osób, które chcą podkreślić, że włóczka z której dziergają jest ręcznie farbowana i nie boją się ekspresyjnych efektów. Technika farbowania powoduje, że poszczególne farbowania mocno różnią się między sobą i niemożliwe jest uzyskanie dwóch takich samych motków. Warto w tym wypadku zdecydować się na dzierganie z dwóch motków jednocześnie i zmienianie nitki głównej co kilka rzędów.

Włóczkę tonalną charakteryzują natomiast niewielkie różnice w motku, odcienie są bardziej stonowane i zbliżone do siebie odcienie, a ogólna barwa jaśniejsza i bardziej pastelowa niż w wypadku włóczki cieniowanej. To sposób farbowania idealny dla osób, które nie lubią przesady i krzykliwości, cenią spokój i elegancję. W robótce z włóczka taka będzie bardziej jednolita, a końcowy efekt bardziej stonowany. Włóczka tonalna jest łatwiejsza do łączenia zarówno z innymi motkami tego samego koloru, jak i z włóczką farbowaną fabrycznie, o jednolitej barwie. Warto w tym wypadku zdecydować się na dzierganie z dwóch motków jednocześnie i zmienianie nitki głównej co kilka rzędów, chociaż w tym wypadku chodzi jedynie o zniwelowanie różnicy odcieni pomiędzy motkami, więc jeśli motki są do siebie wizualnie podobne, to nie ma takiej konieczności.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *