Moje włóczki

Marka Fiberro powstała z potrzeby serca, jako wynik mojej wieloletniej pasji drutowej i szydełkowej. Dlatego bardzo starannie wybierałam włóczki, które chcę mieć w swojej ofercie, zwracając uwagę przede wszystkim na ich jakość, odpowiedni skład i miękkość. Moje włóczki wyprodukowane są w Unii Europejskiej i wykonane są z wełny superwash, która nadaje się do prania w pralce. Sprzedaję takie włóczki, z jakich sama lubię dziergać 🙂

Istnieje możliwość zafarbowania dowolnego koloru spośród Standardów i Unikatów na dowolnej bazie.
Wszystkie Standardy zostały sfotografowane na bazie White Sock.

Obecnie oferuję 6 bazowych włóczek:

Natural Sock
Skład: 75% wełna superwash, 25% nylon
420 m/100 g
Podstawowa baza w sklepie – wytrzymała, dobrze przyjmująca barwniki i bardziej miękka niż White Sock. Włóczka 4 ply złożona z 4 nitek skręconych razem, przeznaczona na skarpety, jednak nadaje się do dziergania dowolnych dzianin – chust, szali, czapek, rękawiczek, sweterków i kardiganów. Włóczka nie jest polecana na wyroby dla małych dzieci oraz osób o bardzo wrażliwej i alergicznej skórze, ponieważ może być dla nich zbyt szorstka. Dobrze się nosi, dobrze się blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka przed skręceniem w nić nie jest poddawana dodatkowej obróbce chemicznej mającej na celu jej wybielenie, więc jej odcień można opisać jako kremowy lub kość słoniową – jest jasna ale nie biała, a jej ciepły odcień jest charakterystyczny dla naturalnej owczej wełny. Włóczka ma certyfikat Oeko-Tex® Standard 100.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 45 zł za motek.

White Sock
Skład: 75% wełna superwash, 25% nylon
420 m/100 g
Trwała włóczka 4 ply złożona z 4 nitek skręconych razem. Przeznaczona na skarpety, chociaż oczywiście można dziergać z niej także inne dzianiny – szale, chusty, czapki, rękawiczki, sweterki i kardigany. Dobrze się nosi, dobrze się blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka przed farbowaniem ma kolor biały, a mocny skręt zwiększa jej wytrzymałość mechaniczną. Jest dość szorstka i zdarzają się w niej pojedyncze grubsze włosy, więc może być zbyt szorstka dla osób o wrażliwej skórze, nie nadaje się na wyroby dla dzieci i alergików.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 49 zł za motek.

Oto zestawienie obu rodzajów włóczki skarpetkowej – po lewej stronie White Sock po prawej stronie Natural Sock

 

Merino 230 – Worsted
Skład: 100% wełna merino superwash
230 m / 100 g
Miękka i delikatna włóczka 2 ply skręcona z dwóch nitek wyprodukowanych z wełny owiec merynosowych w naturalnym odcieniu kremowym. Jest to najgrubsza baza dostępna w sklepie, przeznaczona na druty 4-5 mm, więc robótek z niej wykonywanych szybko przybywa. Bardzo dobrze się nosi i blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka nadaje się na wyroby dla starszych dzieci oraz osób wrażliwych, ponieważ nie powinna „podgryzać”. Nie jest jednak polecana do noszenia na gołą skórę dla alergików oraz bardzo małych dzieci – zwłaszcza noworodków i niemowląt, nadaje się jednak na kocyki oraz okrycia wierzchnie dla nich.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 59 zł za motek.

Merino 400 – Fingering
Skład: 100% wełna merino superwash
400 m / 100 g
Miękka włóczka 2 ply skręcona z dwóch nitek o uniwersalnej grubości, która nadaje się na dowolne dzianiny. Włóczka wykonana jest z wełny merynosów znanej ze swojej wyjątkowej delikatności oraz niezwykłych właściwości termicznych. Bardzo dobrze się nosi i blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka nadaje się na wyroby dla starszych dzieci oraz osób wrażliwych, ponieważ nie powinna „podgryzać”. Nie jest jednak polecana do noszenia na gołą skórę dla alergików oraz bardzo małych dzieci – zwłaszcza noworodków i niemowląt, nadaje się jednak na kocyki i pledy oraz wierzchnie okrycia dla nich.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 59 zł za motek.

Merino 700 – Lace
Skład: 100% wełna merino superwash
700 m / 100 g
Cienka i zwiewna włóczka 2 ply skręcona z dwóch nitek, która nadaje się przede wszystkim na delikatne, ażurowe chusty i szale. Włóczka wykonana jest z wełny merynosów znanej ze swojej wyjątkowej delikatności oraz niezwykłych właściwości termicznych, więc nawet w cienkiej dzianinie będzie dobrze grzała i nie pozwoli zmarznąć w chłodniejsze dni. Bardzo dobrze się nosi i blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka nadaje się na wyroby dla starszych dzieci oraz osób wrażliwych, ponieważ nie powinna „podgryzać”. Nie jest jednak polecana do noszenia na gołą skórę dla alergików oraz bardzo małych dzieci – zwłaszcza noworodków i niemowląt, nadaje się jednak na kocyki i pledy oraz wierzchnie okrycia dla nich.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 65 zł za motek.

Oto zestawienie trzech rodzajów włóczki z merynosów na jednym zdjęciu:

 

Silky Merino 700 – Lace
Skład: 80% wełna merino superwash, 20% jedwab
700 m / 100 g
Najbardziej luksusowa spośród włóczek dostępnych w stałej ofercie sklepu. bardzo miękka i delikatna po przerobieniu daje efekt pięknie drapujących się, lejących dzianin. Nadaje się na wyroby całoroczne ponieważ zimą będzie nas ogrzewać zawarta w niej wełna, a latem chłodzić jedwab. Włóczka przed farbowaniem ma ciepły kremowy odcień, z naturalnym dość intensywnym jedwabistym połyskiem. Bardzo dobrze się nosi i blokuje ze względu na dużą zawartość wełny, można prać ją w pralce w zimnej wodzie na programie delikatnym/do wełny. Włóczka nadaje się na luksusowe wyroby osób wrażliwych oraz alergików (o ile alergia nie dotyczy bezpośrednio wełny), nadaje się także dla dzieci, w tym także dla noworodków i niemowląt.
Standardowa cena włóczek farbowanych na tej bazie to 75 zł za motek.

W dziale Jedynaki zdarzają się niekiedy nietypowe, jednorazowe bazy poza wymienionymi powyżej, jednak ich parametry i skład są zawsze dokładnie zaprezentowane w opisie poszczególnych produktów.

 

Krótki przewodnik po dostępnych grubościach włóczki:

  • Lace – powyżej 500 m / 100 g
    Włóczka idealna na bardzo delikatne, zwiewne chusty, szale, a także na sweterki i bluzeczki dla wytrwałych
  • Fingering/Sock – ok. 400 m / 100 g
    Najbardziej uniwersalna grubość, nadająca się na wszelakie dzianiny, zazwyczaj wykorzystywana do dziergania np.: skarpet, swetrów, kardiganów, szali, chust, czapek, rękawiczek.
  • Worsted – ok. 200 m / 100 g
    Włóczka wykorzystywana przede wszystkim przy większych projektach, najczęściej w swetrach, kardiganach, kamizelkach, pledach, poduszkach i innych dekoracjach, nadaje się także na zimowe dzianiny takiej jak szale, czapki, otulacze, czy poncho

Na koniec warto jeszcze sprawdzić jak prać i pielęgnować włóczki Fiberro 🙂 

Zapisz

Zapisz

Zapisz